Player #778

Appearances:

98

Starts:

41

Goals:

14

Seasons:

5

Luke Moore
Luke Moore

Villa News & Record

press to zoom
Luke Moore
Luke Moore

Villa News & Record

press to zoom
1/1

Luke Moore

Position

Forward

From

2003-04

To

2007-08

IMAGE CREDIT

Luke Moore

Seasons Quick-View

Seasons

Age*

17
18
19
20
21

Division

PL
PL
PL
PL
PL

Appearances

98
7
27
32
14
18

Starts

41
0
5
19
8
9

Substitute

57
7
22
13
6
9

Unused

18
0
7
8
2
1

Goals

14
0
1
8
4
1

*Age on opening day of the season

FAC: FA Cup; FL: Football League; D1: Division 1; D2: Division 2; D3: Division 3; PL: Premier League; CH: Championship

FULL SEASON BREAKDOWN

Luke Isaac Moore

Birth Date

Thursday, 13 February 1986

Birth Place

Birmingham, West Midlands

Birth Country

England

Villa Youth

Aston Villa Youth |
Aston Villa Under 18s |

From

Transfer in

Youth Team

From

For

Free

On

Tuesday, 1 July 2003

Previous Clubs

Youth Team

Loans Out

2003-04 Wycombe Wanderers, 11 Dec 2003 to 11 Jan 2004, 6 (4) |
2008 West Bromwich Albion, 22 Feb 2008 to 30 Jun 2008, 10 (0) |

Transfer Out

To

West Bromwich Albion

For

£3,380,000

On

Monday, 30 June 2008

Subsequent Clubs

2008-10 West Bromwich Albion, £3.38m |
2010 Derby County (L) |
2011-13 Swansea City, Free |
2013-14 Elazığspor, Turkey, Free |
2014 CD Chivas USA, Free |
2014-16 Toronto FC, Free |

Luke Moore
Luke Moore

Villa News & Record

press to zoom
Luke Moore
Luke Moore

Villa News & Record

press to zoom
1/1

Villa Career

Seasons Active, Fee, Starts (Sub) | Goals |

2004-08 Aston Villa, Free, 41 (57) | 14 |

STARTS

SUBS

GOALS

Played Under

David O’Leary |
Martin O’Neill |

First Squad Appearance

Sunday, 22 February 2004

Debut Appearance

Sunday, 22 February 2004

Birmingham City (h), Premier League

DEBUT

First Goal

Saturday, 5 March 2005

Final Appearance

Saturday, 5 January 2008

Manchester United (h), FA Cup

FINAL

Final Squad Appearance

Saturday, 5 January 2008

Honours

Played for the Villa

Height

(5 ft 11 in) 1.8 m

Foot

International Team

Not selected

Luke Moore