arrow&v

Season 133 | 2021-22

Division
Final League Position
FA Cup Progress
EFL Cup Progress
Biggest Win
Premier League
14th
3rd Round
3rd Round
6-0 vs. Barrow (a), EFL Cup
Top Scorer
Most Appearances
Most Starts
11 | Ollie Watkins
40 | Matty Cash
40 | Matty Cash

Manager Summary

P: Games Played; W: Games Won; D: Games Drawn; L: Games Lost; PPG: Points per Game (3 Points for a win, 1 Point for a draw); CS%: Clean Sheet percentage; W%: Win Rate; L%: Loss Rate; U: Games Unbeaten; U% Unbeaten Rate.

From
To
Manager
P
W
D
L
U
W%
L%
U%
CS%
PPG
10 Feb 1982
Ongoing
Tony Barton
25
12
7
6
19
48%
24%
76%
48%
1.72
11 Nov 2021
Ongoing
Steven Gerrard
27
10
5
12
15
37%
44%
56%
30%
1.30
13 Dec 1879
Ongoing
Management Committee
2
1
1
0
2
50%
0%
100%
0%
2.00
14 Aug 2010
18 Sep 2010
Kevin MacDonald (Caretaker)
7
2
2
3
4
29%
43%
57%
29%
1.14
15 Aug 1987
Ongoing
Graham Taylor
51
28
12
13
41
51%
25%
75%
31%
1.76
15 Feb 2015
15 Feb 2015
Scott Marshall, Andy Marshall (Caretakers)
1
1
0
0
1
100%
0%
100%
0%
3.00
15 Oct 2016
Ongoing
Steve Bruce
36
15
7
14
22
42%
39%
61%
31%
1.44
16 Aug 2003
Ongoing
David O'Leary
45
20
11
14
31
44%
31%
69%
36%
1.58
16 Nov 1968
14 Dec 1968
Arthur Cox (Caretaker)
5
1
1
3
2
20%
60%
40%
40%
0.80
17 Aug 1974
Ongoing
Ron Saunders
55
33
12
10
45
60%
18%
82%
42%
2.02
17 Aug 1991
Ongoing
Ron Atkinson
51
21
12
18
33
41%
35%
65%
33%
1.47
18 Aug 2012
Ongoing
Paul Lambert
46
16
11
19
27
35%
41%
59%
13%
1.28
19 Aug 1950
25 Nov 1950
Management Committee
19
4
6
9
10
21%
47%
53%
16%
0.95
19 Aug 1967
Ongoing
Tommy Cummings
45
16
7
22
23
36%
49%
51%
20%
1.22
19 Aug 2006
Ongoing
Martin O'Neill
42
13
17
12
30
31%
29%
71%
31%
1.33
19 Nov 1994
19 Nov 1994
Jim Barron (Caretaker)
1
1
0
0
1
100%
0%
100%
0%
3.00
2 Apr 2016
15 May 2016
Eric Black (Caretaker)
7
0
1
6
1
0%
87%
13%
14%
0.14
2 Dec 1950
Ongoing
George Martin
25
9
7
9
16
36%
36%
64%
24%
1.36
2 Sep 1953
Ongoing
Eric Houghton
39
14
9
16
23
36%
41%
59%
10%
1.31
20 Oct 2018
Ongoing
Dean Smith
38
19
10
9
19
50%
24%
76%
29%
1.76
20 Sep 1986
20 Sep 1986
Ron Wylie (Caretaker)
1
0
0
1
0
0%
100%
0%
0%
0.00
21 Dec 1968
Ongoing
Tommy Docherty
23
11
7
5
18
48%
21%
79%
35%
1.74
21 Feb 2015
Ongoing
Tim Sherwood
16
7
1
8
8
44%
50%
50%
25%
1.37
22 Aug 1964
Ongoing
Dick Taylor
53
22
8
23
30
42%
43%
57%
25%
1.40
22 Sep 2010
16 Apr 2011
Gérard Houllier
34
12
9
13
21
35%
38%
62%
12%
1.32
23 Apr 2011
22 May 2011
Gary McAllister (Caretaker)
5
2
2
1
4
40%
20%
80%
20%
1.60
25 Aug 1934
Ongoing
Jimmy McMullan
43
14
13
16
27
33%
37%
63%
14%
1.28
25 Aug 1945
Ongoing
Alex Massie
50
30
12
8
42
60%
16%
84%
30%
2.04
25 Aug 1984
Ongoing
Graham Turner
46
17
11
18
28
37%
39%
61%
26%
1.35
25 Aug 1990
11 May 1991
Jozef Vengloš
49
16
15
18
31
33%
37%
63%
24%
1.29
27 Jul 2011
13 May 2012
Alex McLeish
44
10
17
17
27
23%
39%
39%
25%
1.07
27 Nov 1994
Ongoing
Brian Little
30
9
11
10
20
30%
33%
67%
33%
1.27
27 Sep 1986
4 May 1987
Billy McNeill
43
10
15
18
25
23%
42%
58%
23%
1.05
28 Aug 1926
Ongoing
Billy Smith led Management Committee
43
18
7
18
25
42%
42%
58%
26%
1.42
28 Feb 1998
Ongoing
John Gregory
13
10
0
3
10
77%
23%
77%
23%
2.31
28 Oct 2015
2 Nov 2015
Kevin MacDonald (Caretaker)
2
0
0
2
0
0%
100%
0%
0%
0.00
30 Jan 2002
2 Feb 2002
John Deehan, Stuart Gray (Caretakers)
2
0
2
0
2
0%
0%
100%
100%
1.00
30 Oct 1886
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
10
7
3
0
10
70%
0%
100%
30%
2.40
31 Jan 1970
Ongoing
Vic Crowe
16
4
4
8
8
25%
50%
50%
31%
1.00
6 Dec 1958
Ongoing
Joe Mercer
28
10
6
12
16
36%
43%
57%
18%
1.29
6 Oct 2018
6 Oct 2018
Kevin MacDonald (Caretaker)
1
0
0
1
0
0%
100%
0%
0%
0.00
7 Aug 2016
1 Oct 2016
Roberto Di Matteo
12
1
7
4
8
8%
33%
67%
25%
0.83
7 Nov 1936
Ongoing
Jimmy Hogan
30
11
7
12
18
37%
40%
60%
20%
1.33
8 Jan 2021
8 Jan 2021
Mark Delaney (Caretaker)
1
0
0
1
0
0%
100%
0%
0%
0.00
8 Nov 2015
19 Mar 2016
Rémi Garde
23
3
7
13
10
13%
57%
43%
22%
0.70
9 Feb 2002
Ongoing
Graham Taylor
13
3
4
6
7
23%
46%
54%
8%
1.00
9 May 1987
9 May 1987
Frank Upton (Caretaker)
1
0
0
1
0
0%
100%
0%
0%
0.00
Ongoing
Ongoing
David O'Leary
41
13
11
17
24
32%
47%
53%
27%
1.22
Ongoing
21 Jan 2002
John Gregory
34
14
9
11
23
41%
32%
68%
29%
1.50
Ongoing
10 Feb 2015
Paul Lambert
28
7
7
14
14
25%
50%
50%
29%
1.00
Ongoing
21 Feb 1998
Brian Little
38
13
9
16
22
34%
42%
58%
32%
1.26
Ongoing
Ongoing
Martin O'Neill
55
24
16
15
40
44%
27%
73%
29%
1.60
Ongoing
9 Nov 1994
Ron Atkinson
21
7
4
10
11
33%
48%
53%
33%
1.19
Ongoing
Ongoing
Dean Smith
41
18
7
16
25
44%
39%
61%
39%
1.50
Ongoing
2 Oct 2018
Steve Bruce
13
4
6
3
10
31%
23%
77%
15%
1.38
Ongoing
Ongoing
Brian Little
45
19
13
13
32
42%
29%
71%
49%
1.56
Ongoing
Ongoing
Tony Barton
57
28
6
23
34
49%
40%
60%
37%
1.58
Ongoing
5 May 1990
Graham Taylor
52
28
10
14
38
54%
27%
73%
37%
1.81
Ongoing
12 May 1984
Tony Barton
55
23
12
20
35
42%
36%
64%
31%
1.47
Ongoing
Ongoing
Ron Atkinson
51
25
15
11
40
49%
22%
78%
37%
1.76
Ongoing
24 Oct 2015
Tim Sherwood
12
3
1
8
4
25%
67%
33%
17%
0.83
Ongoing
Ongoing
Martin O'Neill
41
17
12
12
29
41%
29%
71%
24%
1.54
Ongoing
13 Sep 1986
Graham Turner
6
1
0
5
1
17%
87%
17%
0%
0.50
Ongoing
Ongoing
Ron Atkinson
57
25
14
18
39
44%
32%
68%
32%
1.56
Ongoing
Ongoing
John Gregory
45
19
10
16
29
42%
36%
64%
40%
1.49
Ongoing
Ongoing
Graham Turner
55
16
19
20
35
29%
36%
64%
20%
1.22
Ongoing
Ongoing
John Gregory
52
24
16
12
40
46%
23%
77%
44%
1.69
Ongoing
Ongoing
Brian Little
51
27
12
12
39
53%
24%
76%
43%
1.82
Ongoing
Ongoing
Paul Lambert
41
11
8
22
19
27%
54%
46%
24%
1.00
Ongoing
9 May 2010
Martin O'Neill
52
26
15
11
41
50%
21%
79%
35%
1.79
Ongoing
Ongoing
John Gregory
46
15
17
14
32
33%
30%
70%
24%
1.35
Ongoing
11 May 2003
Graham Taylor
47
16
10
21
26
34%
45%
55%
28%
1.23
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
46
28
8
10
36
61%
22%
78%
33%
2.00
Ongoing
Ongoing
Steve Bruce
53
27
12
14
39
51%
26%
74%
42%
1.80
Ongoing
Ongoing
Dean Smith
46
14
9
23
23
30%
50%
50%
17%
1.11
Ongoing
Ongoing
Graham Taylor
47
15
13
19
28
32%
40%
60%
13%
1.23
Ongoing
6 Feb 1982
Ron Saunders
35
15
8
12
23
43%
34%
66%
31%
1.51
Ongoing
7 May 2006
David O'Leary
45
14
13
18
27
31%
40%
60%
29%
1.22
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
56
31
11
14
42
55%
25%
75%
36%
1.86
Ongoing
Ongoing
Jimmy Hogan
49
29
9
11
38
59%
22%
78%
43%
1.96
Ongoing
17 Jan 1970
Tommy Docherty
30
5
10
15
15
17%
50%
50%
20%
0.83
Ongoing
Ongoing
Joe Mercer
51
24
8
19
32
47%
37%
63%
27%
1.57
Ongoing
29 Nov 1958
Eric Houghton
20
5
3
12
8
25%
60%
40%
10%
0.90
Ongoing
Ongoing
Eric Houghton
51
18
20
13
38
39%
25%
75%
29%
1.53
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
48
12
18
18
30
25%
38%
62%
25%
1.12
Ongoing
3 May 1974
Vic Crowe
47
15
16
16
31
32%
34%
66%
23%
1.30
Ongoing
Ongoing
Eric Houghton
46
16
9
21
25
35%
46%
54%
13%
1.24
Ongoing
Ongoing
George Martin
43
19
9
15
28
44%
35%
65%
21%
1.53
Ongoing
Ongoing
Alex Massie
43
18
9
16
27
42%
37%
63%
26%
1.47
Ongoing
Ongoing
Eric Houghton
49
21
12
16
33
43%
44%
67%
29%
1.53
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
54
24
13
17
37
44%
31%
69%
35%
1.57
Ongoing
Ongoing
Jimmy McMullan
43
13
9
21
22
30%
49%
51%
7%
1.12
Ongoing
6 May 1950
Alex Massie
45
15
14
16
29
33%
36%
64%
27%
1.31
Ongoing
Ongoing
Alex Massie
46
17
12
17
29
37%
37%
63%
22%
1.37
Ongoing
5 May 1934
Billy Smith led Management Committee
48
18
13
17
31
38%
35%
65%
19%
1.40
Ongoing
Ongoing
Dick Taylor
48
18
7
23
25
38%
48%
52%
17%
1.27
Ongoing
6 May 1939
Jimmy Hogan
45
17
10
18
27
30%
40%
60%
20%
1.36
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
52
20
17
15
37
38%
29%
71%
29%
1.48
Ongoing
Ongoing
Vic Crowe
54
35
9
10
44
65%
19%
81%
50%
2.11
Ongoing
29 Aug 1953
George Martin
4
2
0
2
2
50%
50%
50%
25%
1.50
Ongoing
Ongoing
Eric Houghton
45
12
14
19
26
27%
42%
58%
27%
1.11
Ongoing
Ongoing
Joe Mercer
53
21
11
21
32
40%
40%
60%
21%
1.40
Ongoing
Ongoing
Billy Smith led Management Committee
45
24
9
12
33
53%
27%
73%
33%
1.80
Ongoing
Ongoing
Alex Massie
43
19
9
15
28
44%
35%
65%
21%
1.53
Ongoing
Ongoing
Joe Mercer
57
24
16
17
40
42%
30%
70%
14%
1.56
Ongoing
Ongoing
Joe Mercer
47
29
9
9
38
62%
19%
81%
34%
2.04
Ongoing
Ongoing
Billy Smith led Management Committee
44
25
10
9
35
57%
20%
80%
18%
1.93
Ongoing
Ongoing
George Martin
47
17
14
16
31
36%
34%
66%
28%
1.38
Ongoing
Ongoing
Vic Crowe
57
25
18
14
43
44%
25%
75%
39%
1.63
Ongoing
Ongoing
Ron Saunders
48
17
18
13
35
35%
27%
73%
27%
1.44
Ongoing
Ongoing
Vic Crowe
48
20
15
13
35
42%
27%
73%
31%
1.56
Ongoing
31 Oct 1936
Jimmy McMullan
13
5
5
3
10
38%
23%
77%
15%
1.54
Ongoing
9 Nov 1968
Tommy Cummings
19
2
7
10
9
10%
53%
47%
16%
0.68
Ongoing
Ongoing
Billy Smith led Management Committee
45
20
9
16
29
44%
36%
64%
16%
1.53
Ongoing
18 Apr 1964
Joe Mercer
46
12
13
21
25
26%
46%
54%
26%
1.07
Ongoing
13 May 1967
Dick Taylor
45
12
7
26
19
27%
58%
42%
18%
0.96
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
48
24
6
18
30
50%
38%
62%
25%
1.63
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
41
18
8
15
26
44%
37%
63%
22%
1.51
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
46
15
14
17
29
33%
37%
63%
22%
1.28
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
42
19
7
16
26
45%
38%
62%
24%
1.52
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
40
14
11
15
25
35%
38%
62%
20%
1.32
Ongoing
Ongoing
Management Committee
4
3
0
1
3
75%
25%
75%
33%
2.25
Ongoing
Ongoing
Billy Smith led Management Committee
48
27
5
16
32
56%
33%
67%
19%
1.79
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
44
25
12
7
37
57%
16%
84%
29%
1.98
Ongoing
Ongoing
Management Committee
4
3
0
1
3
75%
25%
75%
0%
2.25
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
43
18
10
15
28
42%
35%
65%
35%
1.49
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
37
26
7
4
33
70%
11%
89%
32%
2.30
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
25
14
5
6
19
56%
24%
76%
4%
1.88
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
38
22
3
13
25
58%
34%
66%
29%
1.82
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
48
25
5
18
30
52%
38%
62%
27%
1.67
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
41
23
7
11
30
56%
27%
73%
22%
1.85
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
24
8
5
11
13
33%
46%
54%
8%
1.21
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
31
20
5
6
25
64%
20%
80%
16%
2.10
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
35
22
5
8
27
63%
23%
77%
29%
2.03
Ongoing
14 Nov 1885
Management Committee
2
1
0
1
1
50%
50%
50%
50%
1.50
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
40
20
6
14
26
50%
35%
65%
27%
1.65
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
4
3
0
1
3
75%
25%
75%
75%
2.25
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
47
21
8
18
29
45%
38%
62%
43%
1.51
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
40
24
5
11
29
60%
28%
72%
32%
1.92
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
36
18
7
11
25
50%
31%
69%
17%
1.69
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
34
21
7
6
28
62%
18%
82%
21%
2.06
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
41
19
9
13
28
46%
32%
68%
32%
1.61
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
36
13
9
14
22
36%
39%
61%
31%
1.33
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
42
14
13
15
27
33%
36%
64%
38%
1.31
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
48
23
13
12
36
48%
25%
75%
46%
1.71
Ongoing
Ongoing
Management Committee
5
2
2
1
4
40%
20%
80%
0%
1.60
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
39
14
10
15
24
36%
38%
62%
26%
1.33
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
41
25
7
9
32
61%
22%
78%
24%
2.00
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
24
8
4
12
12
33%
50%
50%
17%
1.17
Ongoing
Ongoing
George Ramsay led Management Committee
41
24
9